„Walka ze zmianami klimatu wymaga dwojakiej reakcji. Po pierwsze – i najważniejsze – musimy ograniczyć emisje gazów cieplarnianych (tzn. podjąć środki łagodzenia), a następnie musimy podjąć środki adaptacyjne zmierzające do zwalczenia nieuniknionych skutków” – napisano w Białej Księdze Adaptacji.
Zmiany klimatu są jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata. Adaptacja do jego zmian jest jednym z kluczowych celów strategii. Adaptacja jest procesem przystosowywania się do zmieniających się warunków klimatycznych, to podejmowanie działań na rzecz łagodzenia zmian klimatu, aby zmniejszyć jego skutki dla gospodarki, społeczeństwa i środowiska.w sytuacji, gdy wiemy, że bez względu na wysiłki.
Czym jest adaptacja do zmian klimatu?
- odpowiedzią na zmiany klimatu, obserwowane i przewidywane w przyszłości,
- odnosi się zarówno do systemów naturalnych, jak i ludzkich,
- ograniczeniem skutków zagrożeń i wykorzystaniem ewentualnych korzyści,
- jest realizowana poprzez politykę, praktykę i projekty
- dotyczy wszystkich szczebli decyzyjnych, wszystkich obszarów kraju, większości sektorów,
- jest podejmowana z wyprzedzeniem lub wobec zaistniałych zjawisk,
- jest podejmowana przez społeczności lub obywateli.
Aktualne nabory, które mogą Cię zainteresować:
Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu | FENX.01.02 – wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni i zielono-niebieskiej infrastruktury oraz rozwiązań opartych na przyrodzie w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.
Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom | FENX.02.04 – wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zieleni/zielono-niebieskiej infrastruktury/rozwiązań opartych na przyrodzie dla miast powyżej 20 tys. mieszkańców oraz miasta z przedziału 15‐20 tys. mieszkańców, które są stolicami powiatów, za wyjątkiem miast wspieranych z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej.
Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu | FENX.02.04 – w ramach programu można uzyskać wsparcie na opracowanie dokumentów planistycznych w zakresie adaptacji do zmian klimatu tj. miejskich planów adaptacji czyli MPA.